Krojovaní v Prešporku
Zaujímavá momentka z krojovaného sprievodu zo slávností v Bratislave v roku 1919.
Zaujímavá momentka z krojovaného sprievodu zo slávností v Bratislave v roku 1919.
Zdroj: neznámy
Na unikátnej fotografii z 30-tych rokov vidíme "Šebovu muziku" na dvore u Heskovcov v Kútoch. Išlo o sláčikovú kapelu s cimbalom z Borského Svätého Jura. Ako môžeme vidieť, cimbalista a známy kujon Rudo Radič, hrá na svojom inštrumente položenom na tragači.
Na tom dvore sa museli diať veci!
Zdroj: SAV
Zdroj: SAV
Svadba r. 1936, nevesta Katarína Patková (rod. Čižmárová).
V sekcii kroje sme pridali kroj z Jablonice.
Pre obec Hlboké je charakteristický typ tzv. senického kroja, ktorý sa vyskytuje napríklad aj v obciach Čáčov či Častkov.
Radošovjanský gajdoš si gajdoval možno práve túto:
Pomerne málo vídaný slávnostný kroj z obce Osuské. Palička hlavného družbu prezrádza, že išlo o svadbu resp. jej folkloristické stvárnenie.
Staré fotografie z hraničnej záhorskej obce Brodské. Ako aj názov napovedá, v jej blízkosti sa kedysi nachádzal brod cez rieku Moravu. V minulosti sa okrem názvov Broczka či Brodsko používal aj názov Gázlós (1913-1920).
Novomanželský pár Slovákov z Cahnova (Hohenau an der March) v roku 1900.
Starenka, sedza pod stromem, pase husy.
Lakšárska Nová ves (cca 1960)
Pomerne vzácna fotografia z obce Kuchyňa. Zrejme išlo o dvojsvadbu, okolo roku 1920.
Zaujímavý, až mysteriózny príbeh o závodskom gajdošovi. Treba však dodať, že tento príbeh sa v rôznych obmenách vyskytuje aj v iných regiónoch Slovenska.
Zdroj: Youtube
Už dlhšiu dobu pátrame po zdroji zaujímavej fotografie richtárov z malackého okresu z roku 1909. Sú na nej zachytení a pomenovaní richtári z 29 záhorských obcí. Teraz sa na Facebooku objavili dve podobné fotografie pochádzajúce z portálu delcampe.net. Jedna z nich je datovaná do roku 1919 a hovorí o stretnutí zástupcov malackého okresu v Bratislave...